W 1939 roku uciekł przed represjami niemieckimi, przeprawiając się przez Bug i wraz z córkami trafił do Krakowa, gdzie zaraz założył pracownię fotograficzną. Najmłodsza córka, Maria, w tym samym roku została przyjęta do firmy fotograficznej Bielec. Druga z córek prowadziła swój samodzielny zakład przy ulicy Długiej.
Paweł Bielec urodził się w 1902 roku w Dynowie. Swoją pierwszą pracownię otworzył we Lwowie w 1928 roku i prowadził ją tam dziesięć lat. W 1939 przyjechał do Krakowa i otworzył atelier przy ulicy Karmelickiej 50. Rok później przyjął do pracy młodą retuszerkę Marię Michnowską, która kolorowała również portrety. Pobrali się w 1941 roku i wspólnie pracowali.
W czasie okupacji nie zamknęli atelier i pomagali ludziom, dając im u siebie pracę i w ten sposób ukrywając ich. Przewinęło się wtedy przez Karmelicką ponad 100 osób, również pochodzenia żydowskiego. Przez lata w pracowni zgromadzono potężne archiwum skatalogowanych klisz. Liczy ono ponad milion negatywów fotografii, wykonanych w atelier od maja 1938 roku.
Dokumentują wiele ważnych wydarzeń, dziś już historycznych np. sypanie Kopca Niepodległości, pożegnanie Marszałka Piłsudskiego w krypcie na Wawelu, czy kopanie rowów przeciwczołgowych na obecnych Alejach Trzech Wieszczów. Jednym z najsłynniejszych zdjęć autorstwa Pawła Bielca jest fotografia 19-letniego Karola Wojtyły, wykonana w 1938 roku.
Po latach, w 1994 roku, gdy w Watykanie gościła delegacja krakowskiej rady miasta, papież ze wzruszeniem ją oglądał i wspominał: "Pamiętam zakład przy Karmelickiej, wchodziło się do góry po schodach… Fotografował mnie pan z czarnymi wąsami".
Obecnie zakład prowadzi wnuczka Pawła Bielca - Katarzyna Bielec, artystka malarka i fotograficzka.
Czytaj również:
Tytuł reportażu: "Zatrzymać czas"
Autorka: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 22.04.2022
Godzina emisji: 0.33
ans/DS